Dodana: 1 luty 2007 08:50

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:50

Czas na Podlaskie w PAP

Prezentujemy efekty spotkania z Województwem Podlaskim zorganizowanego przez Marszałka Województwa Podlaskiego Janusza Krzyżewskiego oraz Polską Agencję Prasową  „Czas na Podlaskie”, które odbyło się w środę, 18 października 2006 r., w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Klikając na poniższy link znajdziecie Państwo fotografie wykonane podczas prezentacji naszego regionu, przez fotoreportera "Magazynu Świat Kultura i Podróże" Łukasza Dobrzyńskiego.
http://www.magazynswiat.pl/modules/gallery/albun31?&page=1



Spotkanie z województwem podlaskim otworzył marszałek Janusz Krzyżewski (na fot. pierwszy z lewej) oraz Wiktor Wołkow (w środku). Uroczystość prowadził Andrzej Jarosz z Departamentu Informacji i Promocji UMWP. 

Centrum Prasowe PAP miało trudności z pomieszczeniem wszystkich, którzy przybyli na prezentację walorów naszego regionu. Wśród gości było wielu dziennikarzy, osób zajmujących się turystyką, a także kilku akredytowanych w Polsce dyplomatów. Wśród nich m.in.był obecny Ambasador Ukrainy Olexander Motsyk, Ambasador Macedonii Dimko Kokaroski, przedstawiciele ambasad Litwy, Rosji i Słowacji. W spotkaniu z województwem podlaskim uczestniczył także znany i ceniony fotograf Krzysztof Gierłatowski.


Na prezentacji nie zabrakło wyjątkowych osobistości. Ambasador Macedonii Dimko Kokaroski (na fot. pierwszy z lewej) na zdjęciu razem z Dyrektorem Generalnym UMWP Panią Haliną Rutkowską oraz Marszałkiem Województwa Podlaskiego Januszem Krzyżewskim.

"Przedstawiamy Państwu Województwo Podlaskie - zielono-błękitną krainę położoną w północno-wschodniej części Polski, miejsce, które warto odwiedzić i region, który może być dobrą lokalizacją inwestycji zagranicznych" – usłyszeli na początku prezentacji goście.

Zgromadzonych powitał Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski.
- Widzę, że kolejną prezentację naszego regionu trzeba będzie zorganizować na Torwarze – żartował marszałek widząc tak licznie przybyłych gości.


Uroczystość otworzył gospodarz regionu - marszałek Janusz Krzyżewski

- Kampanię „Czas na Podlaskie” proklamowaliśmy w marcu tego roku. Pierwsza prezentacja odbyła się w czerwcu w Brukseli w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Przebiegała ona na kilku płaszczyznach – były fotografie obecnego tu dziś z nami Wiktora Wołkowa, koncerty podlaskich filharmoników, misja gospodarcza oraz stół podlaskich smakołyków – powiedział marszałek Krzyżewski.

- Planując to założyliśmy, że Podlaskie geograficznie leży blisko, ale mentalnie wciąż jednak bardzo daleko. Aby te bariery przełamać staramy się przybliżyć nasz region mieszkańcom Brukseli, Wilna, Maklenburgii, a teraz Warszawy. Zainteresowanie w Brukseli przerosło nasze oczekiwania. Kontynuujemy tę operację z przekonaniem, że przynosi ona efekty – dodał współgospodarz uroczystości.

Prezentacja w Centrum Prasowym PAP w Warszawie to kolejny etap kampanii „Czas na Podlaskie” po cieszącej się wielkim zainteresowaniem ekspozycji zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a także prezentacjach w Kaliningradzie, Meklemburgii, Wilnie i Sejnach.


Podlaskich przysmaków kosztują: Ambasador Ukrainy Olexander Motsyk (na fot. z lewej) oraz Jan Różdżyński z PAP. Pierwsza z prawej: Ada Kostrz - Kostecka - wiceprezes PAP .

Tym razem goście wzięli udział w wernisażu wystawy fotograficznej Wiktora Wołkowa ”Podlaskie Skarby Natury”. Wiktor Wołkow specjalizuje się w fotografowaniu przyrody. Udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych przyniósł mu ponad 100 nagród i wyróżnień, a przez Urząd Marszałkowski postrzegany jest jako ambasador podlaskiej natury. Wystawa fotografii tego artysty prezentowana będzie przez miesiąc, podczas konferencji prasowych i innych spotkań organizowanych w Centrum Prasowym PAP.




- 50 lat temu wymyśliłem, że zamieszkam w najpiękniejszym miejscu. Nie ma sensu daleko wyjeżdżać, bo to, co najpiękniejsze jest w naszym regionie. Gdy jednak muszę gdzieś pojechać to i tak nie biorę aparatu – bo po co? Wszystko co najlepsze mamy w województwie podlaskim – zareklamował artysta fotografik Wiktor Wołkow.

O walorach województwa podlaskiego przekonywał gości prezentowany film przedstawiający zielone lasy, błękitne rzeki, wyjątkowej urody jeziora oraz mozaikę kultur, wyznań i obrzędów na terenie regionu. Goście mogli zobaczyć i poczuć namiastkę klimatu podlaskiego Muzeum Rolnictwa im. Ks. J. K. Kluka w Ciechanowcu, z filmu dowiedzieli się również o nowo powstałych inicjatywach w Supraślu: Muzeum Ikon i Regionalnym Centrum Turystyki Aktywnej oraz o Centrum Edukacji, założonym w 1991 r. Teatrze Wierszalin i Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji "Szelment", które niebawem stanie się również centrum sportów zimowych z trasami narciarskimi i wyciągami.

O zaletach Podlasia mówili też Marszałek Janusz Krzyżewski i prof. Marek Budzyński, zwycięzca konkursu na projekt architektoniczny gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Na przełomie 2009/2010 roku planowane jest otwarcie nowego gmachu tej instytucji, pierwszej w pełni profesjonalnej sali operowo-scenicznej w całej wschodniej części Polski.



Profesor Marek Budzyński zaprezentował projekt  powstającej w Białymstoku Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Na spotkaniu „Czas na Podlaskie” przedstawiono laureatów konkursu „Urodzinowy Mistrz Smaku 2006”, ogłoszonego podczas URODZIN WOJEWÓDZTWA w Sejnach. Wyłoniono laureatów w kategoriach Smak, Pomysł i Miejsce. Wszyscy obecni mieli niepowtarzalną okazję degustacji podlaskich specjałów: bigosu, kartaczy, gołąbków, różnego rodzaju szynek, wędlin i serów, sękacza oraz regionalnego piwa i śliwowicy "Mirabelka".

Degustacja okraszona była recitalem zespołu folkowego „Czeremszyna” oraz prezentacją plecienia koszy, koszyczków i różnych ozdób, a chętni mogli wziąć udział w warsztatach „Plecionkarskie zmagania” zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.






Zaproszenia do uczestnictwa w prezentacji województwa wystosowaliśmy do wszystkich przedstawicielstw dyplomatycznych w Warszawie, organizacji i izb turystycznych, Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych, redakcji radiowych, telewizji oraz prasy krajowej i zagranicznej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook